10- حسینیه : ای دل! چه می کنی : می مانی یا می روی ؟

خواهران و برادران !

اکنون شهیدان مرده اند ، و ما مرده ها زنده هستیم . شهیدان سخنشان را گفتند ، و ما کرها مخاطبشان هستیم . آنها که گستاخی آن را داشتند که - وقتی نمی توانستند زنده بمانند - مرگ را انتخاب کنند ، رفتند ، و ما بی شرمان ماندیم ، صدها سال است که مانده ایم .

...

اکنون حسین حضور خودش را در همه عصرها و در برابر همه نسلها ، در همه جنگها ، و در همه جهادها ، در همه صحنه های زمین و زمان اعلام کرده است ، در کربلا مرده است تا در همه نسلها و عصرها بعثت کند .

و تو ، و من ، ما باید بر مصیبت خود بگرییم که حضور نداریم .

آری ، هر انقلابی دو چهره دارد : خون و پیام ! رسالت نخست را حسین و یارانش امروز گزاردند ، رسالت خون را . رسالت دوم ، رسالت پیام است ، پیام شهادت را به گوش دنیا رساندن است . زبان گویای خونهای جوشان و تن های خاموش ، در میان مردگان متحرک بودن است . رسالت پیام از امروز عصر آغاز می شود. این رسالت بر دوشهای ظریف یک زن ، "زینب"! - زنی که مردانگی در رکاب او جوانمردی آموخته است ! - و رسالت زینب دشوارتر و سنگینتر از رسالت برادرش .

آنهایی که گستاخی آن را دارند که مرگ خویش را انتخاب کنند ،تنها به یک انتخاب بزرگ دست زده اند ، اما کار آنها که از آن پس زنده می مانند دشوار است و سنگین . و زینب مانده است ، کاروان اسیران در پی اش ، و صفهای دشمن ، تا افق، در پیش راهش ، و رسالت رساندن پیام برادر بر دوشش . وارد شهر می شود ، از صحنه بر می گردد ، آن باغهای سرخ شهادت را پشت سر گذاشته و از پیراهنش بوی گلهای سرخ به مشام می رسد . وارد شهر جنایت ، پایتخت قدرت ، پایتخت ستم و جلادی شده است . آرام ، پیروز ، سراپا افتخار ، بر سر قدرت و قساوت ،  بر سر بردگان مزدور ، و جلادان و بردگان استعمار و استبداد فریاد می زند :"سپاس خداوند را که این همه کرامت و این همه عزت به خاندان ما عطا کرد : افتخار نبوت ، افتخار شهادت ..."

...

هر انقلابی دو چهره دارد : خون و پیام .

و هر کسی اگر مسئولیت پذیرفتن حق را ، انتخاب کرده است ، و هر کسی کهن می داند مسئولیت شیعه بودن یعنی چه ، مسولیت آزاده انسان بودن یعنی چه ، باید بداند که در نبرد همیشه تاریخ و همیشه زمان و همه جای زمین - که همه صحنه ها کربلاست ، و همه ماهها محرم و همه روزها عاشورا - باید انتخاب کند : یا خون را ، یا پیام را ، یا حسین بودن را ، یا زینب بودن را ، یا آنچنان مُردن را ، یا اینچنین ماندن را .

اگر نمی خواهد از صحنه غایب باشد .

عذر می خواهم . در هر حال وقت گذشته است و دیگر فرصت نیست ، و حرف بسیار است و چگونه می شود ، با یک جلسه ، از چنین معجزه ای که حسین در تاریخ بشر ساخته است ، و زینب پرداخته است ، سخن گفت ؟

آنچه می خواستم بگویم حدیث مفصلی است که در این مجمل می گویم به عنوان رسالت زینب ، "پس از شهادت" ، که :

"آنها که رفتند ، کاری حسینی کردند ،

و آنها که ماندند ، باید کاری زینبی کنند ،

                                  و گرنه یزیدی اند "!

بخشی از سخنرانی "پس از شهادت " دکتر علی شریعتی که در شب شام غریبان در اسفند ماه سال ١٣۵٠ در مسجد جامع نارمک تهران ایراد کرده بود .

حتما در پاسخ به این جملات بوده است که شهید سید مرتضی آوینی این سوال را از ما پرسیده است :

" ای دل ! تو چه می کنی ؟ می مانی یا می روی ؟ داد از آن اختیار که تو را از حسین جدا کند !..."

کتاب "فتح خون" (روایت محرم) ، کانون فرهنگی هنری ایثارگران ، صفحه ۴۶.

/ 36 نظر / 682 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مدیر اجرایی

فاصله‌ي ميان بودن و دريافتن، روايت است؛ آن چه روايت نمي‌شود انگار نيست. روايت شفاهي مي‌گويد و مي‌گذرد؛ روايت مكتوب مي‌ايستد و مي‌نويسد؛ و مي‌سپارد به دست آينده‌ها. گام اول روايت مكتوب، ثبت است؛ دوم، تدوين و آن گاه نشر. حال بر آنيم تا در فصل اول دوره‌ي خاطره‌نويسي مقاومت، ثبت خاطرات انقلاب و جنگ را بياموزيم. نيمه‌ي دوم بهمن مي‌آغازيم؛ از نيمه‌ي دوم اسفند تجربه خواهيم كرد؛ و بهار آغاز فصل دوم كار ما است؛ ان شاء الله. اگر مي‌خواهيد مقاومت را به نوشتن روايت كنيد، با ما هم‌راه شويد ... ثبت نام

یکی همین نزدیکی ها

ای زندیق ! شرم کن. همین امسال محرم مداح مورد اعتماد بسیجیان و رهبرفرزانه فرمودند دکتر علی شریعتی از ساواک پول می گرفت.اقای ارضی رو میگم . حاج منصور. حرف مارو قبول نداری چرا حرف اسلام شناسانی زبردست مثل اقای خزعلی و جنتی را چرا قبول نداری؟ ایا نمی خواهی عبرت بگیری از کراوات بندهای امریکایی که بجای گریه برای امام حسین از جهاد و شلیک و مسئولیت و تعهد حرف می زدند. خجالت بکش و نسل جوان را به قلم کیهان لندن الوده و گمراه نکن بزار بچه های مردم بروند به بازار و پول حلال در بیاورند و برای امام حسین قربونی های کلان بدهند و نذری. و ما هم خلاصه صواب ببریم.و دلی از عزا و غذا . ای زندیق دست از این بازی های ضد روحانیت بردار. اسلام ناب بازار و روحانیت معظم شیعه که شعر می گویند برای ائمه هدی را بچسب. بسیجی باش و جلوی عرق خوری مردم رو بگیر و سی دی هارو بشکن. ای بازرگان ای نا مسلمان. ای قطب زاده ای سید صادق طباطبایی خوشگل.تو که خدا راه رو بهت نشون داده و ضد اصلاح طلب های دماغو شدی ضد امریکایی هم باش و حداقل از شریعتی نگو از این یکی نه تورو خدا بسه ابروی ماروبرد این بابا.

برای "یکی از همین نزدیکی ها"

سر انتخابات ریاست جمهوری ،‌ باند جاسبي و رفسنجاني از طريق چاپخونه هاي دانشگاههاي قم و زنجان و قزوين ، اطلاعيه هايي رو در تيرا‍ژ ميليوني چاپ كردند كه چرا ما به احمدي ن‍ژاد راي ميديم ! و تو اون نوشته بودند كه چون بدحجابارو مي گيره و ان شاء الله تيربارون مي كنه و خيابونا رو زنونه و مردونه مي كنه و مانع نگاه حروم مي شه و از اين حرفا تا به اسم طرفداري خرابش كنند ! ببين داداش ! دوره اين جور خراب كردنا تموم شده ! برو اين دام رو اصلا جمع كن خدا روزيتو جاي ديگه بده . به اسم طرفداري از بسيج و منصور ارضي و ... نمي خواد به شريعتي و جهاد و شهادت و مسئوليت و ... فحش بدي . ببين ! همون طور كه تو انتخابات مردم براي اون اطلاعيه هاي جاسبي و رفسنجاني تره خورد نكردند براي امثال تو هم تره خورد نمي كنند. مواظب باش نچايي هوا سرده

محمدزاده علمداری - تبریز

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما و همه رسولان عرصه اندیشه اسلامی با مطلب جدید" دو روایت یک برداشت (شده بود یه پا احمدی نژادی دو آتشه! )" بروزم(خبرنگار ميهن www.bmohamadzade.blogfa.com) لطفا شما هم لینک و منتشر فرمایید. پیشاپیش از لطف شما متشکرم. منتظرتان هستیم سربزنید. یا علی[گل]

یکی همین نزدیکی ها برای اون یکی

ای زندیق ای ناخوانده درس اسم من یکی همین نزدیکی ها است . تو که نام من را درست نمی توانی بنویسی چطور عزم بهشت داری زندیق! تازه هم من دام پهن می کنم این همه علمای ناب اسلام دانسته و فقه خونده و کلام و تفسیر ندانسته چطور ؟ آن ها را نگفتی خلاصه چکاره اند. ای سر من و تو و جد و آبادت فدای قدم علمای اسلام و فقه و اصول و ادبیات عرب بخصوص جامع المقدمات ! نگفتی چرا شهید شیخ قاسم اسلامی و مرحوم انصاری و کافی و جنتی و خزعلی اعلی الله مقامه با این کراوات بند امریکایی فرانسوی مخالف بودند . یادتان رفته اقای خزعلی فرمود اگر شریعتی زنده بود من با همین چاقو میکشتمش ؟ چرا به راه راست هدایت نمی شوی . چرا نمی ری از خود منصور ارضی بپرسی . مرد و مردانه برو و بپرس من خفقان می گیرم وای بینی و بین الله برو بپرس و بگو علت مخالفت شما با شریعتی زندیق چیست؟ خب برو بپرس دیگه .

هبوط

سلام امیدوارم دلیله این ننوشتنتون این باشه که یک خونه مناسب با یک قیمت مناسب پیدا کردید و دارید اسباب کشی میکنید. به خانم سلام برسونید

-

تغییر دولت، 5 ماه قبل از انتخابات! چهره نزدیک به جاسبی و وردی نژاد سردبیر روزنامه خورشید نفوذ دوباره نزدیکان آلفرد یعقوب زاده یهودی در خورشید http://khorshidnewspaper.blogfa.com/

فاطمه

ای دل! هر کاری دلت میخواهد بکن که ماندن و نماندنت دیگر آبی برای شیرخوار حسین نمی شود! وبلاگ جدیدم: yukiko.blogfa.com